21
12

Podstawowe suplementy podczas okresu budowy masy mięśniowej cz.1

Suplementacja w sportach siłowych – temat dość często poruszany, szczególnie przez młodych adeptów. Dlatego też celem tego wpisu jest rozjaśnienie podstawowych zagadnień związanych z powyższą problematyką oraz obalenie podstawowych mitów z nią związanych… często powielanych nawet przez „doświadczonych” zawodników.

Na początku należy obalić kilka z nich, co pozwoli przejść do kolejnych punktów.

  1. Kreatyna nie zatrzymuje wody w organizmie
  2. Odżywka białkowa to nie steryd (!)
  3. BCAA nie zawsze jest potrzebne, a większość osób stosuje je kompletnie niepotrzebnie
  4. Izolat nie jest najlepszym rodzajem białka
  5. Odżywka białkowa nie „jest na redukcję”, a gainer nie pomaga w zdobywaniu masy

Biorąc pod uwagę przydatność/celowość stosowania poszczególnych suplementów na pierwszym miejscu na uwagę zasługuje porządny kompleks witamin i składników mineralnych, który to powinien zagościć praktycznie u wielu bywalców siłowni. Żeby nie być gołosłownym wystarczy popatrzeć na profil witaminowy poszczególnych produktów żywnościowych serwowanych nam na co dzień. Okazuje się, że jeszcze 10 lat temu ich poziom był dużo wyższy, niż obecnie co sprawia, iż mimo stosowania diety często nie jesteśmy w stanie zapewnić całodziennego pokrycia na makro- i mikroelementy. Dlatego też warto zaopatrzyć się w takowy suplement i najlepiej, by zawierał dość duże dawki witamin oraz był łatwo przyswajalny. Osobiście polecam celować w formy oparte o związki związane z aminokwasami (np. apsaraginian) oraz diglicyniany.

Kolejnym „must have” jest odżywka białkowa (choć nie zawsze!), która w momentach kryzysowych gwarantuje nam uzupełnienie poziomu białka do spożycia w ciągu dnia. Nie dość, że jest w prostej i szybkiej formie proszku do przyrządzenia, to jeszcze mamy do wyboru wiele smaków, które z pewnością urozmaicą nasz jadłospis. Polecam zwykły koncentrat białek serwatkowych (WPC) o zawartości białka w granicach 70-85 %. Białko w takowej wersji w zupełności wystarczy. Izolat również jest dobry, ale polecam go w szczególności osobom mających problemy trawienne po spożyciu zwykłego WPC. Dawka oczywiście powinna być dobrana w zależności od osoby i stosowanej przez nią diety.

Trzecim godnym uwagi produktem jest kreatyna, której główne zadanie polega na zwiekszeniu sekrecji ATP w mięśniach szkieletowych, co gwarantuje nam większą wydolność oraz siłę, a pośrednio lepszą regenerację. Innym zadaniem jest zapobieganie degradacji mitochondriów w mięśniach. Jaka forma? Obojętnie 😉 Każda się sprawdzi. Dawki? Zależy od osoby. Książkowo stosowanie 5-10 g dziennie jest jak najbardziej na miejscu.