23
01

Suplementy pod lupą – odżywki białkowe

Odżywka białkowa to najpopularniejszy suplement diety na Świecie, stosowany przez sportowców wielu dyscyplin – kolarstwa, kulturystyki, sportów walki itd., jak również ludzi nie zajmujących się sportem wyczynowo.

Na rynku dostępnych jest multum preparatów białkowych, których ciągle przybywa a kupujący mają niemały zawrót głowy stojąc przed półką wypełnioną po brzegi odżywkami WPC (koncentrat białka serwatkowego) – najpopularniejszą na Świecie frakcją białka.

Aby nieco rozjaśnić temat i ułatwić wybór, warto skupić się pokrótce na przybliżeniu opisu owego suplementu.

Przede wszystkim jest to białko pochodzenia zwierzęcego, otrzymywane z serwatki ( produkt uboczny produkcji serów). Sam surowiec jest uprzednio dokładnie oczyszczony poprzez proces ultrafiltracji, co sprawia że udział węglowodanów – w tym wypadku cukru mlecznego i tłuszczów zostaje mocno zniwelowany. Procentowa zawartość białka waha się w granicach 60-85 %.

Na co zwracać uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na skład… Otóż zależy nam na suplemencie zawierającym jak największą ilość łatwo przyswajalnego białka z minimalnym lub całkowicie zniwelowanym udziałem składników dodatkowych – m.in. polepszaczy smaku. Obecnie na rynku suplementów mamy do dyspozycji multum smaków WPC, co sprawia, że wybór jest szeroki.

Odżywki na bazie WPC to bardzo dobry wybór, kiedy chcemy uzupełnić pulę całodziennego białka. Można go stosować zarówno w ciągu dnia, jak i po treningu, a to, jak go wykorzystamy uzależnione jest od naszego dziennego jadłospisu.